Nyüstölő néprajzi vetélkedő

Nagyvárad- Csütörtök délután Kecse Gabriella aligazgatónő főszervezésében immár negyedik alkalommal szervezték meg Nyüstölő határon átívelő néprajzi vetélkedőt a Szacsvay Imre Általános Iskolában.

A IV. Nyüstölő néprajzi vetélkedőt a Magyar Népi Kultúra Napja keretében szervezték meg, a Tanoda Egyesületnek, a városi és a megyei önkormányzatnak, az iskola szülőbizottságának és a berettyóújfalui Bihari Múzeumnak a támogatásával, valamint magántőke bevonásával. Kecse Gabriella főszervező a Bihari Naplónak elmondta: főként identitás erősítő és hagyományőrző céllal indították útjára annak idején a versenyt, hiszen a romániai magyar gyermekeknek elenyésző kivételtől eltekintve nem tanítanak helytörténetet, illetve néprajzi ismereteket sem sajátíthatnak el. A megmérettetés során viszont lehetőségük adódik arra, hogy felismerjék például a történelmi Magyarország néprajzi tájegységeit, tudniuk kell, hogy egyes szólásmondások és közmondások honnan erednek, és mi a mai jelentésük, és a heraldikával is foglalkozniuk kell többek közt. A tíz versenyszám közt logikai, játékos és gyakorlati feladatok egyaránt szerepeltek, az idei vándormotívum pedig a búza útja volt az aratástól a kenyérszelésig. Ennek megfelelően a legnépszerűbb gyakorlati elemnek a dagasztás bizonyult, melyhez fejkendőbe és köténybe kellett öltözzenek a versenyzők...

Szerzõ: Ciucur Losonczi Antonius - olvasd el a teljes cikket

Nyüstölő néprajzi vetélkedő Nyüstölő néprajzi vetélkedő Nyüstölő néprajzi vetélkedő Nyüstölő néprajzi vetélkedő
Nyüstölő néprajzi vetélkedő