Generációk találkozója a Szacsvay iskolában

A nagyváradi volt 9-es iskola, a mai Szacsvay Imre Általános Iskola egykori és jelenlegi tanárai, valamint öregdiákok és jelenlegi tanulók folytattak párbeszédet kedden, a tanintézet dísztermében, a Festum Varadinum rendezvénysorozat keretében. A beszélgetés részvevői felelevenítették az iskolai élettel kapcsolatos emlékeiket, melyeket tanárként, vagy diákként éltek meg az alma mater falai között, több mint harminc évre visszamenően. Az eseményen felszólalt többek közt Perecz Csaba, az iskola „rettegett” matektanára, aki 1981 és 2000 között számos zseniális diákot nevelt ki. A mára már visszavonult pedagógus párhuzamot vont a jelenlegi oktatási rendszer és a régi között, amelyben „még elcsattant egy-két pofon az órákon”. A mai iskolásoknak azt tanácsolta, ne lazítsanak, és már első osztálytól kezdjenek el becsületesen tanulni, hogy mindent a maga idejében tehessenek meg és sikereket érhessenek el.

Az egykori tanárok közt felszólalt Miklós Mihály is, aki a rendszerváltást követően az iskola első magyar igazgatója volt. Az 1989–90-es tanévet felidézve elmondta, hogy tanártársaival „végigdrukkolták” ’89 decemberét, mert „naívan” hittek benne, hogy Nagyváradnak nemcsak múltja, hanem jövője is van. A rendszerváltást követően igazgatóvá választották, és – mint fogalmazott – jó ideig meggyűlt a baja a „másképp gondolkodó” tanárokkal, akik például olyasmire is garanciát követeltek tőle, hogy a magyar hadsereg nem fog bevonulni Váradra. Az eseményen felszólalt még az iskola „hőskorának” két másik pedagógusa, Barabás Zsuzsa és Szentiványi Annamária, akik főként az iskola pezsgő életére reflektáltak, valamint számos jelenlegi tanár, akik egykor diákként koptatták az iskola padjait....

A cikk írója: Sz.G.T.