Versek egy urbánus apuka tollából

Varró Dániellel, az ismert magyarországi költővel, műfordítóval Szűcs László, a Várad folyóirat főszerkesztője beszélgetett csütörtök délután, a Szacsvay Imre általános iskolában.

Derűs légkörben zajlott a Festum Varadinum keretében megszervezett közönségtalálkozó. Pásztor Gabriella iskolaigazgató köszöntötte az egybegyűlteket, majd Szűcs László kérdezte a József Attila díjas költőt, később pedig a jelenlévők intéztek kérdéseket Varró Dánielhez – aki a tőle megszokott szerénységgel és közvetlenséggel válaszolt, nemegyszer megnevettetve a közönséget. Megtudtuk, hogy tíz éves koráig jóformán csak a foci érdekelte, szenvedélyesen gombfocizott, kedvenc olvasmánya Tandori Dezső Nagy gombfocikönyv című alkotása , kedvenc játékosa pedig a holland válogatott akkori kapusa volt. Tizenkét éves korában írt először, egyrészt testvéri féltékenységből, másrészt, mivel nagy hatással volt rá az, hogy mind Petőfi, mind Arany egy-egy elbeszélő költemény nyomán vált híressé. Így született meg a Nyuszika című elbeszélő költemény, mely – stílszerűen – a Nyuszika szerelme, illetve a Nyuszika estéje című részekből állt. Az egy nappal későbbi találkozón, melyen a Szacsvay iskola diákjai vettek részt, a költő el is szavalta a mű Utóhangját, nagy sikerrel. A gyerekekről: Mióta gyerekei vannak, szinte csak róluk ír, vallotta Varró Dániel. Amikor egyperces kisfiát ölbe vette, rögtön egy verssel próbálta lecsendesíteni – ez pedig Ady Endre Párisban járt az Ősz című költeménye volt. A kisbaba elcsendesedett, viszont „éreztem, hogy nem Adyval kellene kezdeni, s mivel sok költő írt ugyan verseket gyerekeknek, de csak nagyobbacskáknak, a népi mondókák pedig idegenek voltak számomra, úgy gondoltam, olyan versekre van szükség, amelyek egy huszadik századi urbánus apukához közelebbiek legyenek” – hangzott el. Az első sikerek után a „rózsaszín köd” oszlani kezdett, vallotta a költő, annál is inkább, mivel a kritika a felnőttverseit „posztinfantilinsak”, a gyerekverseit pedig „túl felnőttesnek” ítélte, mintha célközönsége „sznob óvodásokból” állna. „Talán jobb gyerekverseket írtam, míg nem volt gyerekem” – jegyezte meg Varró Dániel, akinek véleménye szerint az apaszerepnél „a bohém nagybácsi szerep jobban áll egy gyerekköltőnek”....

A cikk írója: Neumann Andrea