„Együtt a természetért!” a Szacsvay iskolában

Harmadik alkalommal rendeztük meg iskolánkban a háztartási használt olaj gyűjtését, abból a tényből kiindulva, hogy környezetünk, vizeink tisztaságáért mindannyian felelősek vagyunk. Diákjaink jól tudják, hogy a használt sütőolaj veszélyes környezetszennyező anyag, melynek egyetlen cseppje akár ezer liter élővizet is beszennyezhet! Ezért nem szabad a lefolyóba önteni vagy a szemétbe dobni, állatok élelmezésére sem használható, mert megbetegíti őket! A legjobb, amit tehetünk ezzel a hulladékkal, hogy jól záródó pillepalackba töltjük és átadjuk egy olyan cégnek, mely a fáradt étolaj újrahasznosításával foglalkozik. Kezdeményezésünk sikerességét az elért eredmények igazolják: míg 2016-ban 2 hónap alatt 675 liter olajat gyűjtöttünk, 2017-ben ugyanennyi idő alatt 1100 litert, ebben tanévben pedig április-május folyamán 1300 liter használt sütőolajat adhattunk át a kolozsvári Concept Oil cég vezetőjének, aki édességgel jutalmazta azokat a diákokat, akik a gyűjtésben részt vettek.

Jutalomkirándulás

Az előző évek gyakorlatához hasonlóan, a legjobb eredményt elért osztály diákjai, osztályfőnökük kíséretében, jutalomkiránduláson vehettek részt, az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE’91) Bihar megyei szervezetének jóvoltából. Ebben a tanévben az V. B.-sek voltak a legszorgalmasabb gyűjtők, ezért vasárnap reggel velük találkoztunk a nagyváradi vasútállomáson. Túravezetőnk Bara Lilla, az EKE’91 elnöke volt. Sonkolyosig vonatoztunk, majd gyalogosan Bánlaka felé vettük az irányt, rövid séta után, az alagút fölött, a hegyen átkelve, a Nagy Magyar barlanghoz ereszkedtünk le. Kicsit megpihentünk, falatoztunk, fagyiztunk, a fiúk egy jót fociztak, majd meglátogattuk a barlangot, mely igazi élménynek számított mindenki számára. Szerettük volna alaposabban felfedezni a környéket, de az égen fenyegető sötét felhők jelentek meg, ezért az állomás felé igyekeztünk inkább. Kirándulásunkat emlékezetesebbé tette a hirtelen kialakult felhőszakadás, melyet már az állomás biztonságot nyújtó fedezékéből szemlélhettünk. Az eddigi gyűjtések eredményei alapján, melyek növekvő tendenciát mutatnak, joggal bízhatunk abban, hogy a tanulók megértették azt, hogy az olajgyűjtés célja, lényege nem az édesség, és nem is a jutalomkirándulás, hanem az, hogy mindannyiunkban kialakuljon egy felelősségteljes, környezettudatos magatartás és életmód, melyet a következő nemzedékeknek is tovább kell adnunk.

Oltean Emese, kémia-fizika szakos tanár